× Στο Νησί
SOCIAL MEDIA

Σκέτη μαγεία το 2020 NBA All‑Star Game!

Η Team Giannis ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Team LeBron, με 155-157, αλλά το μόνο βέβαιο είναι πως το χάρηκε από ψηλά ακόμα και ο αείμνηστος Κόμπι

Από το NEWSROOM Δημοσίευση 17/2/2020

Tο 2020 ΝΒΑ All-Star Game ήταν πραγματικά υπέροχο. Το Σικάγο άνοιξε την αγκαλιά του, οι αστέρες και οι ήρωες της «Πόλης των Ανέμων» υποδέχθηκαν τους κορυφαίους του παγκόσμιου μπάσκετ και το United Center φιλοξένησε τα ξημερώματα της Δευτέρας (17/2) τον εντυπωσιακότερο αγώνα στην ιστορία της Λίγκας.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Με τις τιμές στη μνήμη του Κόμπι Μπράιαντ να διαδέχονται η μία την άλλη, με το νέο φορμάτ της αναμέτρησης να ενθουσιάζει κοινό και παίκτες, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πιέζει τους συμπαίκτες του και με θρύλους, όπως ο Μπιλ Ράσελ, ο Τζούλιους Έρβινγκ, ο Ντόμινικ Γουίλκινς, ο Γκάρι Πέιτον, ο Σκότι Πίπεν και πολλούς ακόμη να αποθεώνονται, το All-Star Game του 2020 θα μείνει στην ιστορία ως μια υπέροχη διοργάνωση με χαμόγελα, με συγκίνηση, με ανάμεικτα συναισθήματα και με έναν αγώνα που δεν θύμιζε σε τίποτα ματς επίδειξης.

Και ειδικές καταστάσεις είδαμε και στρατηγική είδαμε και άμυνες είδαμε και ισοπαλία στο τρίτο δεκάλεπτο είδαμε και γκρίνια για τους διαιτητές είδαμε και σασπένς μέχρι το φινάλε είδαμε. Ωστόσο η Team Giannis λύγισε στις λεπτομέρειες με τον Άντονι Ντέιβις να πετυχαίνει τη βολή για το 157-155 που έκρινε την αναμέτρηση.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η ομάδα του «Greek Freak» μπήκε με προβάδισμα εννέα πόντων (133-124) στην τέταρτη περίοδο και χρειαζόταν 24 ακόμη για να πάρει τη νίκη, είχε όμως σημαντικό πρόβλημα στο κομμάτι της εκτέλεσης με τον Αντετοκούνμπο να μη σκοράρει στο φινάλε, χάνοντας γρήγορα το μομέντουμ χάρη στη μαχητικότητα του Ράσελ Γουέστμπρουκ, πέτυχε μόλις 22 πόντους και είδε τους αντιπάλους της να βάζουν 33 για να κλειδώσουν το παιχνίδι -δυστυχώς- με βολή και όχι με σουτ που θα έβαζε φωτιά στο United Center.

Για να καταλάβει κάποιος τι έγινε στην τέταρτη περίοδο, αρκούν μερικοί αριθμοί: 14 φάουλ στις τρεις πρώτες, 21 στην τέταρτη. 13 βολές στις τρεις πρώτες, 26 στην τέταρτη. 56% ποσοστο ευστοχίας στις τρεις πρώτες, 36% στην τέταρτη.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

ΟΙ ΠΕΡΙΟΔΟΙ: 41-53, 92-83, 133-124, 155-157

TEAM GIANNIS (Νερς): Αντετοκούνμπο 25 (12/21 σουτ, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ), Σιάκαμ 15 (6 ριμπάουντ), Εμπίντ 22 (8/11 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Γουόκερ 23 (5/11 τρίποντα), Γιανγκ 10 (2 τρίποντα, 10 ασίστ), Αντεμπάγιο 8, Μπάτλερ 4, Μίντλετον 5 (1), Ίνγκραμ 2, Γκομπέρ 21 (10/11 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Λόουρι 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίτσελ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

TEAM LEBRON (Βόγκελ): Ντέιβις 19 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Τζέιμς 23 (2/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Λέοναρντ 30 (8/14 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάρντεν 11 (3), Ντόντσιτς 8 (2), Σαμπόνις 2, Τέιτουμ 6, Γιόκιτς 5 (1), Πολ 23 (7/11 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουέστμπρουκ 6, Σίμονς 17 (8/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπούκερ 6