× Στο Νησί
SOCIAL MEDIA

«Αυθεντικοί» μαραθωνοδρόμοι οι Lesvos Runners!

Για ακόμα μία χρονιά η ιστορική διαδρομή του Μαραθωνίου της Αθήνας πλημμύρισε από δρομείς του νησιού μας

Γράφει ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΑΠΑΝΤΩΝΗΣ Δημοσίευση 12/11/2019

Ο 37ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας χαρακτηρίστηκε από τη νίκη του 42χρονου Κενυάτη, Τζον Κιπκόρι Κόμεν, που πήρε μάλιστα το χρυσό μετάλλιο από τα χέρια του Βουλευτή Ν. Λέσβου Γιάννη Μπουρνού, με δεύτερο τον Φελισιέν Μουχιτίρα από την Ρουάντα και τρίτο τον Έλληνα μαραθωνοδρόμο Κώστα Γκελαούζο.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο μικητής ολοκλήρωσε την απόσταση από τον Μαραθώνα στο Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο σε 2 ώρες, 16 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα, με τον Μουχιτίρα να ακολουθεί πίσω του τερματίζοντας σε χρόνο 2:16.43, ενώ ο δρομέας του Παναθηναϊκού ήταν 3ος με χρόνο 2:19.02, κατακτώντας παράλληλα και την πρωτιά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Από την ιστορική διαδρομή δεν θα μπορούσαν να λείπουν οι Lesvos Runners με αρκετούς δρομείς να λαμβάνουν μέρος στη διοργάνωση, κάνοντας απόλυτα αισθητή την παρουσία τους. Μάλιστα, ο Φώτης Ζησιμόπουλος τερμάτισε σε 2:36.01, κατακτώντας την 8η θέση μεταξύ των Ελλήνων δρομέων, καταρρίπτοντας και το παλλεσβιακό ρεκόρ, που κρατούσε από το 2013 ο Χουσεΐν Χμαϊντούχ, αγωνιζόμενος τότε με τα χρώματα της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης, έχοντας τερματίσει την ιστορική διαδρομή σε 2:36.39.